پمپ هیدرولیک

ﭘﻤﭗ ﻫﯿﺪروﻟﯿﮏ:

ﭘﻤﭗ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻗﻠﺐ دستگاه  ﻫﯿﺪروﻟﯿﮏ، اﻧﺮژی ﻣﮑﺎﻧﯿﮑﯽ را ﮐﻪ به ﻮﺳﯿﻠﻪ ﻣﻮﺗﻮرﻫﺎی اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ ﯾـﺎ اﺣﺘﺮاق داﺧﻠﯽ ﺗﺎﻣﯿﻦ ﻣﯽشود ﺑﻪ اﻧﺮژی ﻫﯿﺪروﻟﯿﮏ ﺗﺒﺪﯾﻞ می کند. ﭘﻤﭗ ﻓﻘﻂ ﻣﻮﻟـﺪ ﺟﺮﯾـﺎن ﺳﯿﺎل ﺑﻮده و ﺳﻄﺢ ﻓﺸﺎر اﯾﺠﺎد ﺷﺪه ﺑـﻪ ﻣﯿـﺰان ﺑـﺎر ﻣﻘـﺎوﻣﯽ ﮐـﻪ ﺗﻮﺳـﻂ ﻋﻤﻠﮕـﺮ دستگاه ﻫﯿﺪروﻟﯿﮏ ﺑﺮ آن ﻏﻠﺒﻪ می گردد، ﺑﺴﺘﮕﯽ دارد.

ﭘﻤﭙﻬﺎی ﺟﺎﺑﺠﺎﺋﯽ ﻣﺜﺒﺖ:

ﭘﻤﭗ ﺟﺎﺑﺠﺎﯾﯽ ﻣﺜﺒﺖ ﺑﻪ ازاء ﻫﺮ دو ر ﭼﺮﺧﺶ ﻣﺤﻮر ﭘﻤـﭗ ،ﻣﻘـﺪار ﻣﺸﺨـﺼﯽ از ﺳـﯿﺎل را ﺑـﻪ دستگاه ﻫﯿﺪروﻟﯿﮏ ارﺳﺎل می کند.

اﻧﻮاع ﭘﻤﭗ ﺟﺎﺑﺠﺎﺋﯽ ﻣﺜﺒﺖ:

1- دﻧﺪه ای

این پمپ ها به علت طراحی آسان، هزینه ساخت پایین و جثه ریز و جمع و جور در صنعت عملکرد زیادی دارا است. اما از معایب این پمپ ها می توان به کاهش بازده آن ها در اثر فرسایش قطعات سبب اصطکاک و خوردگی و در نتیجه نشت روغن در قسمت های درونی آن اشاره نمود. این افت فشار بیشتر در نواحی بین دنده ها و پوسته و بین دنده ها قابل مشاهده می باشد.

2- ﭘﺮه ای

پمپ های پره ای از نظر ساختاری از یک عدد روتور و تعدادی هم پره تشکیل شده اند. این پره ها به طور شعاعی داخل روتور متحرک هستند. روتور و پره ها داخل یک رینگ بادامکی شکل به نام استاتور گردش می کنند.
قابل ذکر است که بصورت کلی از پمپ های پره ای به عنوان پمپ های فشار متوسط در انواع صنایع استفاده می گردد.
پمپ های پره ای چند نوع دارد که عبارتند از:
۱- پمپ های پره ای با جابجائی ثابت و متغیر ( نا متقارن )
نامتقارن بودن فشار در پمپ های پره ای درست مثل پمپ های دنده خارجی بر یاتاقان ها نیرویی جانبی وارد می کند. و دلیل سایش سطح رینگ بادامکی شکل در ناحیه مکش پمپ می گردد.
۲- پمپ های پره ای با جابجایی ثابت (متقارن )
پمپ پره ای متقارن پوسته بیضی شکل آن علت می گردد؛ که مجاری ورودی و خروجی روغن نظیر به نظیر در مقابل هم قرار بگیرند که دلیل ایجاد تعادل هیدرولیکی می گردد. درون روتور پمپ دنده ای شیارهای شعاعی است که با اتصال به محور محرک در درون یک رینگ بادامی شکل چرخش نمایان می شود. نیروی گریز از مرکز به وجود آمده از دوران محور، تیغه هایی که در شیارهای روتور است را به سمت بیرون هدایت می کند و در ارتباط با سطح رینگ، محفوظ می کند.

3- ﭘﯿﺴﺘﻮﻧﯽ

پمپ هیدرولیک پیستونی از نظر ساختمان و نحوه کارکرد به دو دسته پمپ پیستونی هیدرولیک محوری و پمپ پیستونی هیدرولیک شعاعی تقسیم می گردد.

1- پمپ هیدرولیک پیستونی صفحه مایل با جابجایی متغیر:

در این پمپ هیدرولیک پیستونی صفحه مایل با جابجایی متغیر صفحه مورب جزئی از یک پوسته نمی باشد.

مزایا:
– زمان تغییر زاویه کم
– وزن کم
– کارکرد خوب در محدوه نزدیک به صفر درجه
– مناسب برای تغییر جهت عملیات در اینرسی های زیاد

2- پمپ هیدرولیک پیستونی صفحه مورب و جابجائی ثابت.

پمپ های هیدرولیک کوماتسو:

پمپ های هیدرولیک کوماتسو که برای مصارف صنعتی و کشاورزی مورد استفاده واقع می گردندسبب تبدیل نیروی موتور های احتراقی به انرژی هیدرولیکی می باشند. این پمپ ها در انواع گوناگونی موجود اند که هر کدام بسته به نوع قدرت خود از دبی و فشار مخصوصی برخوردار می باشند.

نکته: هیدرولیک کوماتسو عموما در دسته ی پمپ های دنده ای و پیستونی قرار می گیرد.

انواع پمپ هیدرولیک کوماتسو

پمپ هیدرولیک مینی بیل کوماتسو، پمپ هیدرولیک لودر کوماتسو، پمپ هیدرولیک لیفتراک کوماتسو، پمپ هیدرولیک غلطک کوماتسو، پمپ هیدرولیک گریدر کوماتسو، پمپ هیدرولیک دامپتراک کوماتسو، پمپ هیدرولیک ژنراتور کوماتسو، پمپ هیدرولیک مینی لودر کوماتسو، پمپ هیدرولیک جرثقیل کوماتسو

پمپ های هیدرولیک کاترپیلار:

پمپ هیدرولیک که به منظور تولید فشار و انرژی در تمام صنایع مورد استفاده واقع می گردد. در سراسر جهان شرکت های معروفی در این زمینه فعالیت می کنند. یکی از این شرکت ها، شرکت کاترپیلار آمریکا است که در زمینه ی ساخت ابزارآلات و ماشین آلات سنگین به عنوان بزرگترین تولید کننده شناخته شده می باشد.

پمپ هیدرولیک کاترپیلار و عملکرد های آن:

همان طور که می دانیم پمپ هیدرولیک برای پمپاژ نمودن روغن استفاده می شود و به دو بخش تقسیم می گردد. یکی از این بخش ها موتور پمپ گلدانی می باشد و دیگری موتور پمپ کوپلینگ. در پمپ هیدرولیک این که شفت پمپ نسبت به موتور دارای سنتز است، حائز اهمیت بسیاری می باشد. اگر این پمپ ها نسبت به موتور سنتز نباشند پس از مدتی موتور پمپ آسیب می بیند. این پمپ های هیدرولیکی از نظر توان و فشار در دسته های مختلفی تقسیم می گردند. مثلا پمپ هیدرولیک دنده ای، پمپ هیدرولیک پره ای، پمپ هیدرولیک پیستونی، پمپ هیدرولیک حلزونی و… .

پمپ هیدرولیک کاترپیلار دنده ای که خود به دو دسته دنده ای خارجی و دنده ای داخلی تقسیم می گردد، دارای فشار نسبتا بالا بوده و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه تر است. این دسته از پمپ های هیدرولیک در دبی های متفاوتی ساخته می گردند.

پمپ هیدرولیک کاترپیلار پره ای که پره ای دبی ثابت و دبی متغیر جزء آن هستند، قابلیت تعمیر داشته و صدای کمی احتیاج دارند.
پمپ هیدرولیک کاترپیلار پیستونی با دبی ثابت و دبی متغیر، توان تحمل فشار بالا را داشته و قابل تعمیر می باشند. در این پمپ های پیستونی با دبی متغیر، وقتی زاویه پلیت پمپ تغییر می یابد مقدار دبی نیز تغییر می کند.

 

 

مطلب پیشنهادی

لوازم یدکی جرثقیل لیبهر

به دنبال قطعات و لوازم یدکی جرثقیل لیبهر هستید؟ مرکز پخش خیابان قزوین شرکت محور …